2023-11-29
Rätt systemstöd en nyckel till tillväxt
Dizparc hjälper företag att skapa konkurrensfördelar inom sin bransch – med affärssystemet Pyramid som själva hjärtat i det digitala blodomloppet.
Börskursen på vår hemsida visar indexet Cboe SE 30 som representerar de 30 största svenska bolagen.
Detta index följer OMXS30. Kurserna är 15 minuter fördröjda. Siffrorna levereras av Millistream.
4 april 2022
Dizparc brinner för att skapa konkurrenskraft med digitala möjligheter i regionens företag – och för att rekrytera fler medarbetare som vill vara med på resan.
– Hos oss är resan målet. Vårt mål är att se våra kunder utvecklas och skapa konkurrensfördelar inom sin bransch med vägledning av oss och smarta lösningar med affärssystemet Pyramid i fokus, säger Tina Johansson, vd.
Dizparc startade 2016, och Värnamobolaget startade så sent som 2018.
Här ligger fokus på förvaltning och vidareutveckling av affärssystem och verksamhetsutveckling, alltid i ett nära samarbete med kunderna.
Att implementera ett nytt affärssystem är en lång process. ”Vi vill vara partnern som leder kunden genom hela resan”, säger Tina Johansson, vd på Dizparc.
Bolaget växer kraftigt i den entreprenörstäta Gnosjöregionen och söker fler engagerade medarbetare.
– Hjärtat i Dizparc är att trivas på jobbet. Om du har kul och trivs på din arbetsplats, så kommer ”det andra” av bara farten, säger Tina.
Att ge medarbetare möjlighet till engagemang, kreativitet och flexibilitet, att vara lösningsorienterade och ha högt i tak är ett vinnande koncept för Dizparc, menar Tina.
– Vi behöver alla hjälpas åt att ro båten.
Emil Kinderbäck, en av Dizparcs utvecklare och verksamhetskonsulter, håller med:
– Att känna delaktigheten i att vara med och påverka driver mig väldigt mycket. Då trivs jag – och kan leverera ännu bättre, säger Emil.
Kollegan Gisela Sjödahl fortsätter:
– Jag gillar verkligen att känna att här kan vi prata tillsammans om både högt och lågt, och att det jag tycker och tänker värderas.
”Att jobba som konsult med många olika bolag som kunder är något vi brinner för”, säger Gisela Sjödahl och Emil Kinderbäck.
I kontakten med kunder möter Dizparcs konsulter många företag som vill utvecklas inom digitalisering. Särskilt när generationsskiften inom bolagen sker, med nyfikenhet och förståelse för vikten av digitalisering och rätt systemstöd.
– När traditionella affärer och verksamheter utvecklas måste affärssystemet vara en del av lösningen, inte en utmaning. I allt vi gör vill vi säkerställa att effekten och nyttan är tydlig, både på kort och på lång sikt säger Gisela.
FAKTA DIZPARC
Vi är Dizparc – och Dizparc skapar digitala möjligheter och konkurrensfördelar för små- och medelstora företag.
Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se