30 oktober 2016
Automation och verktygsväxling i offensiv satsning
Nu flyttar Gårö fram positionerna med sin största investering någonsin. Nya maskiner möter marknadens förväntningar på kortare ledtider.
- Med de här investeringarna har vi fått en ännu mer komplett produktionsanläggning här i Gnosjö. Marknaden har högre förväntningar idag på att man ska kunna hantera kortare ledtider och minskade batcher, och det möter vi upp med den här investeringen, säger vd Daniel Petersson.
Pierre Bengtsson, vice vd, instämmer:
- Båda investeringarna är gjorda för att vi ska bli ännu mer flexibla och korta våra ledtider.

Investerar för framtiden. Den nya stansmaskinen från Amada är unik i sin konfiguration berättar Pierre Bengtsson (tv) och Daniel Petersson (th) .
Ny robotcell med verktygsväxling
Det handlar alltså om två omfattande maskinlösningar. Dels en robotcell med verktygsväxling, Amada HG 1003 ARS, som skapar en flexibel automatisering för medel till stora seriestorlekar. Verktyg och gripdon byts helt automatiskt vilket innebär att Gårö nu kan producera flera olika detaljer jämfört med tidigare lösningar.
- Vi får en mer flexibel produktion och vi reducerar ställtiderna vilket gör det lättare att hantera även medelstora serier på ett mer effektivt sätt, säger Pierre Bengtsson.

Med den nya robotcellen reduceras ställtider och man blir mer flexibla att hantera även medelstora serier.
Ny stansmaskin med unik konfigurering
Man har också investerat i en stansmaskin, Amada EM 3612 ZRT, som fått sällskap av den sedvanliga automatiska verktygsväxlingen, men som här också kompletterats med ett höglagersystem och en plockrobot för sortering av stansade detaljer.
- Vi är först i Sverige med just denna konfigurering och det gör att vi flyttar fram våra positioner på marknaden rejält, säger Daniel Petersson.
300 verktyg och 600 dynor finns att tillgå i den automatiska verktygsväxlingen och höglagersystemet hanterar upp till 30 ton material. Sorteringen utförs av en plockrobot med kapacitet för sortering av detaljer med hög finish.
- Vi ser en ökad orderingång och flyttar fram våra positioner för att ligga i framkant och vara med i matchen, säger Pierre Bengtsson.

Kombinationen stansning med automatisk verktygsväxling, höglagersystem och plockrobot kortar ledtiderna hos Gårö Plåtprodukter.
Rekryteringsbehov av maskinoperatörer
Familjeföretaget Gårö Plåtprodukter har 100 anställda och omsätter 155 miljoner SEK. Man har ett brett utbud av affärsområden och en maskinpark som omfattar stansning, fiberlaser, bockning, kantpressning och svetsning. Man ombesörjer även ytbehandlingar och har en monteringsavdelning på 3000 m2.
På de olika avdelningarna körs idag både 2-skift och 3-skift och företaget har rekryteringsbehov av maskinoperatörer för omgående anställning.
- Vi ser mycket positivt både på nuläget och framtiden, säger Daniel Petersson.
Text & foto: Gabriella Mellergårdh

