Vecka 19
Söndag 10 maj
Grattis Esbjörn, Styrbjörn
Nederbörd 0 mm
Vindstyrka 1 m/s
Väderprognos från Yr
Söndag
Måndag
Tisdag
GNOSJÖREGIONEN 4°

0

Fortsatt tillväxt med systemlösningar

Det är bra fart hos kunderna och efterfrågan på helhets-leveranser ökar. Gårö Plåtprodukter ser allt fler affärer flyttas hem från Asien.
- Faktum är att vi ser en riktigt stor efterfrågan av helhetslösningar från alla våra kunder idag vilket skapar en väldigt positiv dialog, säger vd Daniel Petersson.
Pierre Bengtsson vice vd understryker trenden.
- Vi märker att allt fler företag flyttar hem sin produktion från Asien. Ledtider och prisbild avgör, dessutom rörligheten på valutamarknaden. Det är ett tydligt trendbrott, vi får allt oftare förfrågningar från företag som vill ta hem sin produktion. Och många kunder flaggar för fortsatta ökningar, säger Pierre Bengtsson.

Helhetslösningarna fortsätter att vara ett vinnande koncept hos Gårö Plåtprodukter. Och monteringen blir allt mer avancerad. Här limmas glas på pulverlackad plåt som inredningsdetalj inom bilhandeln.

Helhetslösningar en lyckad strategi

Monteringsavdelningen hos Gårö Plåtprodukter har fortsatt att växa och omfattar idag ett 20-tal personer. Totalt har företaget ett hundratal anställda.
- Vi har investerat i nya maskiner och fler medarbetare till följd av att kunder valt att lägga helhetslösningarna här hos oss. Vi har lyckats med vår tydliga strategi, konstaterar Daniel Petersson.

Förbättrade flöden i svetsavdelningen

Investeringarna har också förändrat svetsavdelningen som byggts om för att få ett förbättrat flöde.
- Hela svetsavdelningen har utökats som ett led i att vi fått in andra typer av produkter som är mer sammansatta. Förändringarna har förbättrat både arbetsmiljö och flöden på svetsavdelningen, säger Pierre Bengtsson.

Svetsavdelningen har byggts om och rymmer idag fem svetsstationer - med plats för fler.

God atmosfär som smittar

Gårö Plåtprodukter är ett väl inarbetat familjeföretag. Det märks i stämningen på företaget bland de anställda, där man kontinuerligt investerar i kunskap, internutbildningar och en positiv arbetsmiljö som steg i ett mångårigt Lean-arbete. 

Det märks också i relationen till kunderna. Pierre Bengtsson beskriver relationen som en stimulerande och rolig dialog.
- Vi pratar lösningar tillsammans. Det är väldigt roligt, och vi har kommit många kunder väldigt mycket närmare, säger Pierre.

Tillväxt genererar investeringsbehov, här en av de nya kantpressarna.

Gnosjöandan - ett säljargument

Gårö Plåtprodukter är också ett företag som på ett tydligt sätt anammat Gnosjöandan med allt vad den står för.
- Vi ser Gnosjöandan som ett säljargument och en del i helhetsaffären. Vi använder Gnosjöregionens resurser för mycket av problemlösning, säger Daniel Petersson.
- Vi känner en stolthet över regionen och är ett av få företag som är väldigt tydliga med detta. Det är något speciellt med leveranserna från Gnosjö.

Det är ett ständigt flöde av råmaterial in och färdiga detaljer ut. Daniel Petersson (tv) och Pierre Bengtsson (th) tillsammans med Felippe Jonsson på lagret.

Läs mer om Gårö Plåtprodukter AB


Kontakt

Gårö Plåtprodukter AB

Telefon: 0370332350
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Västergatan 19
33530 GNOSJÖ

Postadress:
Box 134
33523 GNOSJÖ

Webbadress:
www.gppab.se



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår