20 oktober 2022
Gårö Plåtproduktion AB utökar och investerar i en Panelbockningsmaskin P4lean-2120 från Salvagnini.
Gårö Plåtproduktion AB verkar i Gnosjöandans mittpunkt. Ett unikt samarbete med duktiga och hjälpsamma likasinnade är den viktiga grundstenen som behövs för att våga utmana och samtidigt behålla högsta kvalitet genom smarta småländska lösningar.Vi bearbetar tunnplåt i form av stansning, bockning, pressning, svetsning och montering. Materialen består till största del av stålplåt, rostfritt och aluminium.
Gårö investerar nu in en Panelbock P4Lean-2120 från Salvagnini.
Med nya investeringen utökar man sin bockningskapacitet, en P4Lean motsvarar 4-5 kantpressars kapacitet. Systemet är helautomatiskt med inmatningsenheten MCU med 4 m lång utmatningsenhet SAP. P4Lean 2120 är fullt utrustad inkl.den senaste tekniken CLA-SIM, helautomatisk programmerbar utrustningen för flikbockning, som även används för komplicerade bockning med brutna bocklinjer.
Maskinen är vidare utrustad med Salvagnini´s patenterade industriella klippfunktion (”Cut Option”) i en integrerad funktion som gör att mycket små och smala detaljer kan produceras mycket effektivt. Programmering sker med Salvagnini´s egenutvecklade mjukvara STREAM.
Salvagnini tackar Gårö Plåtprodukter AB för förtroendet.