Vecka 03
Torsdag 15 januari
Grattis Laura, Lorentz
Nederbörd 0 mm
Vindstyrka 4 m/s
Väderprognos från Yr
Torsdag
Fredag
Lördag
GNOSJÖREGIONEN 1°

Arbetsmiljöverket inspekterar

Den 2 oktober inleder Arbetsmiljöverket inspektioner i små företag. Syftet är att få arbetsgivarna att följa arbetsmiljöreglerna och att arbeta systematiskt med sin arbetsmiljö.

Läs mer om inspektionen: https://www.av.se/nyheter/2023/arbetsmiljoverket-inspekterar-mindre-foretag/ 

 

Därför vill vi slå ett slag för våra utbildningar inom truck, travers och lift.

 

Enligt Arbetsmiljöverkets författningssamling gäller följande: "En lyftanordning eller ett lyftredskap får endast användas av den som är väl förtrogen med arbetet och har teoretiska och praktiska kunskaper för säker användning" Läs mer om detta i AFS 2006:6 §29.

 

Arbetsmiljöverket är en myndighet som har regeringens och riksdagens uppdrag att se till att lagar om arbetsmiljö och arbetstider följs av företag och organisationer.

 

Behöver du eller ditt företag en Truck- Lift-eller Traversutbildning eller kanske bara repetition och uppdatering har vi lösningen. Vi jobbar med flexibilitet i fokus och lägger upp kursen efter just Ert specifika utbildningsbehov.

 

Du kan läsa mer om våra utbildningar på: https://www.k-bemanning.se/truck-travers-liftutbildning/

Läs mer om K-Bemanning


Kontakt

K-Bemanning

(Juridiskt namn: K-Bemanning AB)

Telefon: 076 808 61 93
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Anderstorpsvägen 24 weland industricentrum
33236 GISLAVED

Postadress:
Anderstorpsvägen 24
33236 GISLAVED

Webbadress:
www.k-bemanning.se



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår