Vecka 03
Fredag 17 januari
Grattis Anton, Tony
Nederbörd 0 mm
Vindstyrka 5 m/s
Väderprognos från Yr
Fredag
Lördag
Söndag
GNOSJÖREGIONEN 4°

Säkra lyft med travers och truck

Travers- och truckutbildning är ett effektivt sätt att förebygga arbetsplatsolyckor. Aktiv Bemanning Värnamo skräddarsyr kurser utifrån kundens behov. 

 

– Olyckor och tillbud händer. Därför är det så viktigt att påminna sig om riskerna så att man kan undvika faran, säger Jenny Johansson.

Efter tio år som truckförare inom industrin fick Jenny en ny roll som instruktör och utbildare hos Aktiv Bemanning i Värnamo. Här möter hon både nybörjare som behöver förarbevis och körtillstånd för truck, travers och andra lyftdon men också personer som har jobbat en längre tid och som behöver en repetitionskurs.

 

Jenny Johansson leder truckutbildningarna hos Aktiv Bemanning, Värnamoföretaget som även hjälper företag med rekrytering, outsourcing och korttidslager.

 

Utbildningar för alla behov

 

– Oftast handlar det om ett företag som vill ha utbildning för en hel grupp av anställda. Då åker jag ut till kunden och håller utbildningen där, berättar Jenny.

Men det händer också att hon utbildar enstaka privatpersoner som kommer till Aktiv Bemanning för att hämta ut material för egenstudier och sedan gör både teoretiskt prov och praktisk körning i Aktiv Bemannings lokaler.

– Vi kan skräddarsy utbildningen ner på individnivå, säger Jenny.

Till exempel har personer med läs- och skrivsvårigheter fått särskild hjälp.

– Och i morgon ska jag hålla en traversutbildning för en grupp där jag blir tolkad till albanska, säger Jenny och ler.

 

Ofta handlar det om en hel personalgrupp som utbildas inom truck eller travers – och då i företagets egna lokaler.

 

 

Aktiv Bemanning erbjuder både nybörjarkurser och repetitionskurser i truck och travers.

 

 

Riskbedömning och ergonomi

 

Truck- och traversutbildning handlar väldigt mycket om riskbedömning för att man ska lära sig att undvika faror.

Trucken är nämligen den maskin som är inblandad i flest arbetsplatsolyckor i Sverige, och näst därefter kommer travers, berättar Jenny. Men utbildningen handlar också om ergonomi.

– Att tänka på ergonomin är lika viktigt för den som kör travers eller truck som för den som sitter vid ett skrivbord hela dagarna, konstaterar Jenny.

Och hon hoppas att många ska ta tillfället i akt att boka en utbildning.

– Verksamheten blir både säkrare och mer lönsam när personalen har rätt utbildning.

 

Alla som kör travers eller truck ska ha dokumenterad utbildning och körtillstånd.

 

 

 

FAKTA AKTIV BEMANNING I SMÅLAND
Auktoriserat bemanningsföretag med tjänster inom rekrytering, utbildning i truck & säkra lyft, uthyrning av kontors-, lager- & produktionsyta.

 

Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se

Foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se & Aktiv Bemanning



Reportage

Bemanningsföretag med bredd

Bemanning, truckutbildning och legouppdrag – Aktiv Bemanning i Värnamo tar ett helhetsgrepp för att möta behoven hos industrin i Gnosjöregionen.

LÄS ÄLDRE REPORTAGE

Kontaktuppgifter

Aktiv Bemanning i Småland AB

(Juridiskt namn: Aktiv Bemanning i Småland Aktiebolag)

Telefon: 0370301550
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Repslagarevägen 8
33153
VÄRNAMO

Postadress:
Repslagarevägen 8
33153
Värnamo

Webbadress:
www.aktivbemanning.se



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår