3 november 2015
- Vi har en stor spännvidd och är ganska ensamma som legoleverantörer på den grövre tråden. Vår strävan är att alltid erbjuda lite mer än vad som efterfrågas och vi har gedigen erfarenhet efter 60 års arbete med tråd, säger Jonas Sigvardson, vd och ägare av R-Kås AB i Gnosjö.
R-Kås specialitet är tredimensionell trådbockning i CNC-styrda maskiner utrustade med den senaste tekniken. Punktsvetsar, excenterpressar, MIG, TIG och robotsvetsning finns också i huset.
- R-Kås levererar kompletta detaljer färdiga för slutkund, vi står för ytbehandling och många gånger också för montering och paketering. Vi ser en ökande efterfrågan på den typen av tjänster, säger Jonas Sigvardson.
Inom design och inredning blir tråd allt mer populärt, till exempel fåtöljen Mariposa som blivit en internationell designsuccé - och som tillverkas av R-Kås.
Ett exempel är möbeldesignfirman Cuero Design som anlitar R-Kås för tillverkning och packning av Mariposa, den moderna versionen av den välkända fladdermusfåtöljen. R-Kås tillverkar stommen och lagerhåller skinnen för packning och leverans av kundunika orders.
- Det känns som om det är en positiv uppgång på trådsidan just nu. Vi ser trådprodukter komma in på allt fler områden och just inom inredning och möbeldesign är tråd hett just nu, säger Jonas Sigvardson.
Trådbranschen är på väg uppåt - det erfar Jonas Sigvardson, vd R-Kås AB i Gnosjö.
För sju år sedan förvärvade R-Kås bolaget AB Rune Hermanssons vilket ytterligare breddar den portfolio man idag kan erbjuda kunden. AB RH´s specialitet är runda trådringar samt svetsade trådnät som används i allt ifrån fläktskydd till lampskärmar och kabeldiken.
- Vi erbjuder kunskap, flexibilitet och samarbetsvilja. Kanske är det just den lyckade kombinationen av nyfikenhet, modern teknologi och gammal ädel tradition som gör att vi kan kalla oss trådnördar. Men det gör oss bara extra stolta, säger Jonas Sigvardson.
R-Kås AB har fokus på legotillverkning av tråddetaljer i dimensioner från 2-16 mm i i stål och rostfritt.
Dotterbolaget AB Rune Hermanssson är specialiserade på runda trådringar och svetsade trådnät.
Reportage
2023-07-26
Nu minskar R-Kås fotavtrycket
Hos trådexperterna i Gnosjö har omställningsresan för hållbar produktion av tråddetaljer kommit långt. En färsk hållbarhetsanalys visar vägen vidare.
2022-08-04
Trådexperterna som tänker grönt
Smarta energilösningar, intelligenta styrsystem och maskininvesteringar – för R-kås i Gnosjö är hållbar tillverkning av tråddetaljer en självklarhet.
2020-11-30
Kraftfulla investeringar för framtiden
Nya styrda trådbockningsmaskiner, automatiserad mätning och 3D-printer för fixturtillverkning – hos R-Kås i Gnosjö satsar man rejält på ny teknik.
LÄS ÄLDRE REPORTAGE