23 januari 2025
Jättesatsning får kraft av solenergi
Med egen lackeringslina in-house har Axelent landat sin största investering hittills. Snart är också det nya innovationscentret klart för invigning.
– Vi har satsat extremt mycket på energisidan, konstaterar Johan Axelsson, technical manager.
Inom pulverlackering är energifrågan central. All drift av ugnar i lackeringslinan går på el och allt vatten på bergvärme med 42 borrhål, 300 meter djupa.
– Och vi är nästan klara med solcellsanläggningen på 1,2 MW som kommer att försörja lacken.
3 000 solpaneler på taket försörjer Axelents nya lackeringslina med energi.
Slipper flytta de stora volymerna ur huset
Lackeringslinan som driftsattes i våras var en jättesatsning i sig – Axelents största investering historiskt sett.
Tidigare har alla nätpaneler pulverlackats hos Leba, visserligen bara några kilometer bort, men logistiken har blivit alltmer krävande med uppemot 18 lastbilsrutter fram och tillbaka per dag.
– Med egen pulverlack slipper vi flytta de stora volymerna ur huset. Samtidigt fortsätter samarbetet med Leba för udda färger och mindre volymer, säger Johan.
Egen pulverlackering i huset förbättrar logistik och flöden hos Axelent. Fr v: Johan Axelsson, Fredrik Backstig och Fredric Forsell.
Lackeringslina byggd för robothängning
Fredrik Backstig understryker det goda samarbetet där han också bidragit med spetskompetens vid anläggningen av Axelents lackeringslina:
– Axelent är Lebas enskilt största och viktigaste kund. Vi är partners i detta. Med våra sju automatlinor kommer vi att vara en viktig backup för Axelent även i framtiden, säger Fredrik.
Axelents lackeringslina är byggd för hög kapacitet.
– Just nu hängs och plockas godset manuellt men vi har byggt linan så att den är helt redo för robothängning i framtiden, säger Fredric Forsell, head of operations.
Teknikspäckat innovationscenter
När GnosjoRegion.se kommer på besök pågår det sista arbetet på ett annat bygge, nämligen Axelents nya innovationscenter på totalt 4 500 kvm där man även kommer att bereda plats för test och produktion.
– Innovationscentret ligger steget före produktutveckling. Här ska vi testa nya material och tillverkningssätt, berättar Johan Axelsson.
Bland annat investerar man i 5-axliga fräsar och det allra senaste inom 3D-print för prototyptillverkning.
– Teknik kommer inte att saknas här inne, konstaterar Johan.
”Vi bygger en fullskalig test- och prototypverkstad”, säger Johan Axelsson.
Fakta:
AXELENT AB – Din kompletta leverantör av säkerhetskoncept för industri, lager och bygg. Maskinskydd, industri- och lagerväggar, kabelstegar och förråd.
Text: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se
Foto: Axelent & Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se