Vecka 16
Torsdag 16 april
Grattis Patrik, Patricia
Nederbörd 0 mm
Vindstyrka 1 m/s
Väderprognos från Yr
Torsdag
Fredag
Lördag
GNOSJÖREGIONEN 12°

Med passion för innovation

Axelent levererar säkerhetskoncept för industri, lager och bygg till hela världen, och det är på huvudkontoret i Hillerstorp som lösningarna skapas.

 

De välkända nätväggssystemen är själva stommen i Axelents säkerhetskoncept.

– Men vi har 1 600 artiklar i vårt sortiment så det är en stor produktfamilj. Vi jobbar modulärt med våra artiklar så att en produkt kan fylla många funktioner, berättar Emma Sundelius, utvecklingschef.

Det är längst in i huvudbyggnaden i Hillerstorp som R&D-avdelningen med Emma i spetsen skapar framtidens lösningar. Här utvecklas nya produkter, här jobbar man också fram förbättringar och utveckling av befintliga.

 

Axelent AB finns representerade i alla världsdelar och levererar säkerhet av högsta klass, berättar Emma Sundelius, R&D Manager.

 

Närhet till produktionen underlättar

 

– Målet är att skapa effektivitet i vårt sortiment, att skapa rätt produkt till rätt behov, i rätt tid och till rätt pris.

Vi ska helt enkelt veta vad som är möjligt och inte, i förhållande till vad som efterfrågas på marknaden, säger Emma.

Samarbetet med produktavdelningen är viktigt där man i sin tur har tät med Axelents olika marknader runt om i världen. Likaså är det viktigt som produktutvecklare, berättar Emma, att ha nära till produktionen för att underlätta arbetet med prototyper och tester. Och allt finns nära i Hillerstorp, med korta kommunikationsvägar och möjlighet att fatta snabba beslut.

 

Närheten till produktionen är en stor fördel när prototyper ska utvecklas och testas.

 

Starkt R&D-team med olika bakgrund

 

R&D-teamet består av totalt nio personer med olika bakgrund och olika styrkor – men med en gemensam passion för innovation.

– Med olika kompetenser i vårt R&D-team kan vi också ta fram de allra bästa produkterna, säger Emma.

Hon är själv ingenjör med inriktning på just produktutveckling, född och uppvuxen i Uppsala, men sökte sig till en utbildning i Skövde för att vidga vyerna. Det var också här hon knöt första kontakten med Gnosjöregionen.

Och här har hon lärt känna Gnosjöandan på nära håll.

– Här vill man hjälpa varandra att lyckas, det blir mer än bara en affär.

Så mycket kompetens inom så litet område underlättar verkligen i det dagliga arbetet, säger Emma.

 

Kluriga, kreativa och lösningsfokuserade – med örat nära marknadens behov. Axelents R&D-team drivs av en passion för innovation.

 

 

FAKTA
Axelent – din kompletta leverantör av säkerhetskoncept för industri, lager och bygg. Maskinskydd, industri- och lagerväggar, kabelstegar och förråd.

 

Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se

Läs mer om Axelent AB


Kontakt

Axelent AB

(Juridiskt namn: Axelent Aktiebolag)

Telefon: 0370373730
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Kävsjövägen 17
33573 HILLERSTORP

Postadress:
Box 1
33504 HILLERSTORP

Webbadress:
www.axelent.com



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår