9 september 2024
Ny teknik boostar maskinoperatörerna
Bättre cykeltider och kraftigt minskad energiförbrukning – lösningarna som levererades av Din Maskin har gjort stor skillnad hos EAB i Smålandsstenar.
– Det är roligt att EAB satsar på att förnya maskinparken och väldigt roligt att få vara med när maskinen är ny och lära sig allt. Det gör att man får utvecklas, säger Alva Perman.
Alva Perman gick direkt från gymnasiet till jobb på EAB. Den nya stansmaskinen ger en kick i jobbet. ”Det är roligt att få utvecklas och lära sig allt.”
Användarvänlig och effektiv
Hon har jobbat på EAB i två år och märker tydliga skillnader när hon jämför den gamla stansen med den nya, PrimaPower PS 1225. Något som bekräftas av Alexander Andersson, produktionsansvarig lagerinredningar:
– Programmeringen går mycket snabbare, maskinen är mer användarvänlig och effektiv på alla plan vilket gör att operatörerna trivs bättre. Och vi sparar upp emot 80 procent i energiförbrukning jämfört med den gamla maskinen.
Goda lösningar bygger på goda samarbeten. Fr v: Henrik Bergkvist, Din Maskin; Roger Stålebeck, EAB; Alexander Andersson, EAB.
Större tillgänglighet och bättre styrning
Den nya stansmaskinen kom på plats i våras. Lite längre in i den 57 600 m2 stora anläggningen där EAB producerar lagerinredningar, portar och stålbyggnader hittar vi bockautomaten som levererades av Din Maskin i Värnamo för ett år sedan. Här tillverkas hyllplan till lagerinredningar av en nöjd operatör:
– Vi har större tillgänglighet och är upp emot 20 procent snabbare i produktionen. Dessutom är styrningen bättre. Det är jättestor skillnad på användarvänligheten, konstaterar Roger Stålebeck.
”Det är en jättestor skillnad på användarvänligheten”, konstaterar Roger Stålebeck.
Standard och special i bocklösningen
Bocklösningen är en kombination av standard och special. Henrik Bergkvist, produktansvarig på Din Maskin, förklarar:
– Huvudmaskinen är en PrimaPower EBe 2220 som fått en specialbyggd förbockning för att minska cykeltiderna. Sedan har vi lagt till en toxenhet där sidorna nitas ihop med det egna materialet i stället för att punktsvetsas.
Speciallösningen är sprungen ur en mångårig relation med EAB som kund och Din Maskin som leverantör.
– Vi känner varandra, de kan våra produkter och förstår våra behov. Den geografiska närheten är också bra för eftermarknad och support. Vi får alltid hjälp när vi behöver det, säger Alexander Andersson.
Toxning bildar en stark fog som håller samman plåtarna – och processen är integrerad i den nya bocklösningen som levererats från Din Maskin.
Fakta:
DIN MASKIN I VÄRNAMO AB
Försäljning av produktionsutrustning för plåtbearbetning; installation, utbildning, support & service.
Text & foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se