Vecka 11 Söndag 16 mars Grattis Herbert, Gilbert
Valuta
EUR 11 -0.07 -0.072
GBP 13.08 0.00 0
USD 10.11 -0.09 -0.085
BÖRSEN 17:30
1.4%

Börskursen på vår hemsida visar indexet Cboe SE 30 som representerar de 30 största svenska bolagen.
Detta index följer OMXS30. Kurserna är 15 minuter fördröjda. Siffrorna levereras av Millistream.

Växande efterfrågan på tråddetaljer

Plåtdetaljer, svetsning och trådbockning i CNC-styrda maskiner är vardag hos MS Industriservice i Hillerstorp. Nu rekryterar man för tillväxt.

 

– Maskinkapaciteten finns, vi behöver bara mer folk. Med rätt kompetens kan vi växa ännu mer, säger Mats Sjöberg.
Bland annat söker MS Industriservice en operatör till trådbockningen liksom en resurs som kan vara behjälplig inom produktionsledning.
– Vi har mycket att göra inom butiksinredning som har varit vår viktigaste marknad i många år, men vi har också kommit in på nya områden, berättar Mats.

 

Efterfrågan på tråddetaljer är stor. ”Därför söker vi en operatör till trådbockningen”, säger Mats Sjöberg.

 

 

Nya kunder och projekt


Ett svenskt företag som levererar till hela världen har tillkommit som ny kund med stort behov av just tråddetaljer. Det har också kommit in nya projekt och nya kunder på plåtsidan.
– Så det ser bra ut framåt. När vi köpte inkråmet från en trådbearbetningsfirma för några år sedan var det med avsikten att den avdelningen skulle bära sig själv. Med facit i hand ser vi att det har genererat mycket affärer för oss, säger Mats.
Han berättar hur tråden bockas och används till spjuktskenor, hatthållare, flaggstänger och mycket annat.
– Men tråden har ofta en funktion som är inkapslad, så det är inte alltid du ser den i produkten.

 

MS Industriservice levererar bockade tråddetaljer i dimensionerna 2-8 mm.

 

 

God kapacitet inom svetsning


Bland de investeringar i maskinparken som gjorts på senare år sticker lasersvetsroboten ut med sitt arbetsområde på 2x2 meter. En strategisk satsning som fördubblar svetshastigheten jämfört med traditionell MIG-svetsning och som även ger en ”exeptionell finish” på svetsfogarna. Mats visar ett exempel.
– Här har vi kapacitet att växa och kan ta in mycket jobb framöver, säger Mats.
Vad gäller manuell svetsning hanteras både MIG, TIG och punktsvetsning i huset. I maskinparken hos MS Industriservice hittar vi också en planlaser liksom en bandrikt med klipp.
– Det är viktigt för oss att kunna samla all bearbetning under eget tak, säger Mats Sjöberg.

 

Stor kapacitet. Den nya lasersvetsanläggningen med robot är skräddarsydd för MS Industriservice.

 

 

 

 

Fakta: MS Industriservice AB
Butiksinredning i rör, plåt och tråd. Svetsning, trådbockning i CNC-styrda maskiner, ytbehandling och montering till konkurrenskraftigt pris.

 

Text & foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se

Läs mer om MS Industriservice AB


Kontakt

MS Industriservice AB

(Juridiskt namn: Mats Sjöberg Industriservice Aktiebolag)

Telefon: 037026660
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Fabriksgatan 3
33573 HILLERSTORP

Postadress:
Fabriksgatan 3
33573 HILLERSTORP

Webbadress:
www.msindustriservice.se



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår