11 december 2025
Revisorsgruppen: Den 25:e smäller det!
Hos Revisorsgruppen i Värnamo handlar det inte bara om redovisning och revision. Här hjälper man också företag med den viktiga lönehanteringen.
– Det är en rolig del och en väldigt viktig del som vi får hjälpa till med i både små och stora bolag i olika branscher, säger Jennifer Danielsson.
Tillsammans med Emma Hallberg och Frida Kullberg utgör hon en kugge i löneteamet som ser till att anställda hos kunder på Revisorsgruppen får det där efterlängtade klirret i kassan varje månad.

Äntligen lön! Fr v Emma Hallberg, Frida Kullberg och Jennifer Danielsson ser till att det händer.
Viktigt att förstå sin lön
– Vi kan hjälpa till med alla delar av löneprocessen och hos många företag har vi helheten, men ibland hjälper vi bara till med vissa delar, som exempelvis slutlön och semesterårsavslut, säger Emma.
Och det är många parametrar att hålla reda på när man hämtar in alla underlag.
– En anställd kan ha sparad semester eller föräldraledighet. Du behöver ha koll på timbank, friskvård och mycket mer. Och det är väldigt viktigt att de anställda förstår sina löner, att det framgår på lönebeskedet varför man exempelvis har gjort avdrag eller andra justeringar, säger Frida.

Inte bara revision och redovisning. Lönehantering är också ett viktigt område för Revisorsgruppen.
Personalhandbok ger tydligare besked
Om företaget har kollektivavtal sätts vissa ramar för lönehanteringen. Många företag har också en personalhandbok som tydligt beskriver för de anställda hur reglerna ser ut inom företaget med allt vad gäller löner.
– Här har vi ibland hjälpt företag att upprätta en personalhandbok, för kollektivavtalen kan vara lite svårtolkade. Då är det smidigt att de finns en sammanfattning i personalhandbok som gör det lättare för alla anställda att förstå och hålla koll, säger Emma.
”Vi brinner för det här”
Revisorsgruppen kompetensutbildar sig kontinuerligt och jobbar i team för att kunna ge den bästa servicen till kunden.
– Det är inte bara ett knapptryck så är lönen färdig, det ligger mycket arbete bakom. Men det är roligt – vi brinner för det här! säger Jennifer.
Vi välkomnar alltid nya kunder till oss! säger Emma Hallberg som är Auktoriserad Lönekonsult och ledare för löneteamet.
Fakta:
REVISORSGRUPPEN I VÄRNAMO AB – Vi har spetskompetens inom revision, redovisning, skatter och affärsrådgivning, något vi med glädje delar med oss av till våra kunder.
Text & foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se

