Vecka 48 Tisdag 25 november Grattis Katarina, Katja
Valuta
EUR 11.05 0.05 0.046
GBP 12.58 0.06 0.057
USD 9.58 0.03 0.032
BÖRSEN 13:30
0.46%

Börskursen på vår hemsida visar indexet Cboe SE 30 som representerar de 30 största svenska bolagen.
Detta index följer OMXS30. Kurserna är 15 minuter fördröjda. Siffrorna levereras av Millistream.

Smemo ökar presskraften med 50 procent

Det trycker på ordentligt med nya projekt hos familjeföretaget Smemo i Hillerstorp. Nu uppgraderar man maskinparken med en 630-tons automatpress.

 

– Med den här pressen blir vi bland de största i Gnosjöregionen. Dels hjälper den oss kapacitetsmässigt men den ger oss också möjlighet att ta oss an helt nya produkter, säger produktionschef Viktor Thulin.


När Gnosjoregion.se kommer på besök pågår förberedelserna. Bland annat ska här grävas tre meter djupt och gjutas fundament innan maskinen landar under senhösten.

 

En tung investering – 630-tons automatpress – som flyttar in hos Smemo under hösten.

 

 

Automatiserade processer i större verktyg


– Vi kände att det var dags att trycka på lite mer och utveckla oss. Det är den här vägen vi vill gå, att kunna erbjuda kunderna mer automatiserade processer i större verktyg, säger vd Håkan Thulin.


Kapacitetsmässigt kommer den nya pressen att rymma verktyg upp till 3650x1500 mm och kunna bearbeta upp till 8 mm i godstjocklek.

 

”Det är bra tryck nu”, konstaterar (fr v) Håkan, Viktor och Mikael Thulin.

 

 

Utökad kapacitet även inom kantpress


Nyinvesteringarna har varit många det senaste året:


– Vi har också utökat vår kapacitet med en ny 50-tons kantpress och en radieslip som kan slipa 2 mm radie på laserskurna och stansade produkter, berättar inköpschef Mikael Thulin.


Tillsammans med tidigare maskin­investeringar, som en 10 kW fiberlaser från Trumpf, har Smemo lagt en stabil grund för tillväxt.


– Vi har blivit mer effektiva och flexi­biliteten gör att vi kan ta fler olika storlekar på serier, säger Håkan.

 

Radieslipmaskinen kompletterar maskinparken hos Smemo.

 

 

”Det rör på sig i alla branscher”


Och helt klart har det goda ordet om Smemos möjligheter börjat få rejäl spridning.


– Vi är väldigt breda i vår kundbas och just nu rör det på sig i alla olika branscher. Jag tror att vi aldrig har fått in så många nya produkter och projekt som det här året, säger Mikael.


Viktor fortsätter:


– Det känns som att vår tekniska kompetens har blivit spridd genom ett gott rykte, och det är vi glada för.

 

 

 

Fakta:

SMEMO AB – Plåtdetaljer från lågserie till högvolym med laserskärning, stansning, automatpressning och robotmontering i en modern och flexibel maskinpark.

 

 

Text: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se
Foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se & Smemo

 

Läs mer om Smemo AB


Kontakt

Smemo AB

(Juridiskt namn: Smemo Aktiebolag)

Telefon: 0370373630
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Storågatan 5
33573 HILLERSTORP

Postadress:
Box 75
33504 HILLERSTORP

Webbadress:
www.smemo.se



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår