Vecka 07 Söndag 16 februari Grattis Julia, Julius
Valuta
EUR 11.22 -0.01 -0.012
GBP 13.46 0.00 0
USD 10.69 -0.04 -0.039
BÖRSEN 17:30
-0.28%

Börskursen på vår hemsida visar indexet Cboe SE 30 som representerar de 30 största svenska bolagen.
Detta index följer OMXS30. Kurserna är 15 minuter fördröjda. Siffrorna levereras av Millistream.

Vassa plåtexperter i stark tillväxt

Utökad presskapacitet, ny robotsvets på väg in, ny mätmaskin, nya affärer och ständig påfyllning i personalstyrkan – Smemo i Hillerstorp gasar rejält.

 

Modulhuset i anslutning till fabriken och den överfulla parkeringen ger klara besked: Smemo växer starkt både i omsättning och antal anställda.

– Vi var nere i två månader när coviden bröt ut, men efter det har vi bara gasat. Nu har vi skapat den här lösningen med tillfälliga kontorslokaler och lagertält i väntan på bygglov. Vi måste expandera inom en snar framtid, konstaterar vd och delägare Håkan Thulin.

 

Den nya koordinatmätmaskinen rationaliserar mätprocessen hos Smemo. Fr v: Viktor Thulin, Håkan Thulin, Mikael Thulin.

 

Säljkraft i närproducerat

 

Tillväxten har skett både med befintliga och nya kunder, med en bred kundbas inom olika branscher.

– Det har gjort att vi också har ökat i material och fått tillgång till plåt, tack vare bra leverantörer. Visst har leveranser och prisutveckling varit en utmaning, men vi har ändå gjort åt 3 500 ton plåt det senaste året, berättar Mikael Thulin, delägare.

Och trenden med företag som flyttar hem produktion från låglöneländer fortsätter. Bland annat har kunden som förstått säljkraften i närproducerade konsumentprodukter fortsatt med ytterligare artiklar.

– Senast idag fick vi en affär där man flyttat hem och det är riktigt roligt.

Positivt är det, att det drar som det gör. Det gäller bara att hänga på tåget, säger Håkan.

 

”Nu vässar vi för framtiden!” Produktionschef Viktor Thulin visar en av flera konsumentprodukter som ökar tack vare säljkraften i ”Made in Sweden”.

 

”Vi gillar teknik och investerar i teknik”

 

Och hänger på gör Smemo genom fortsatta investeringar i ny teknik. Förra året kom en ny kantpress och en ny 200-tons press på plats.

– En 160-tons press är på väg in nu i vår liksom flera andra investeringar, bland annat en robotsvets som kommer att kvalitetssäkra svetsningen på ett ännu snabbare och snyggare sätt.

Teknisk kunskap är det som kännetecknar Smemo och en stor anledning att vi tar affärer, säger produktionschef Viktor Thulin.

Robotsvetsen är en strategisk investering på flera sätt.

– Svetsoperatörer är svåra att hitta idag. Med den här robotsvetsen kan vi öka kapaciteten, säger Viktor.

 

Ett 4,5-tons verktyg och en 400-tons automatpress resulterar i kostnadseffektiv volymproduktion.  

 

Den nya robotsvetsen TruArc Weld 1000 är så effektiv och så enkel att programmera att den lönar sig redan vid serier på 10-20 detaljer.

 

 

FAKTA
Smemo – Plåtdetaljer från lågserie till högvolym med laserskärning, stansning, automatpressning och robotmontering i en modern och flexibel maskinpark.

 

 

Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se
Foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se och Smemo



Reportage

Kraftfulla investeringar i ny teknik

I våras landade den nya 10 kW fiberlasern med 10 gånger snabbare skärhastighet. Nu är uppgraderade Salvagnini P2 på plats hos Smemo i Hillerstorp.

Tio gånger snabbare skärhastighet

Plåtförädling handlar om både hantverk och ny teknik. Nu investerar familjeföretaget Smemo Hillerstorp i en ny laser som höjer kapaciteten rejält.

LÄS ÄLDRE REPORTAGE

Kontaktuppgifter

Smemo AB

(Juridiskt namn: Smemo Aktiebolag)

Telefon: 0370373630
Skicka e-post Kopiera e-postadress

Besöksadress:
Storågatan 5
33573 HILLERSTORP

Postadress:
Box 75
33504 HILLERSTORP

Webbadress:
www.smemo.se



Den här webbplatsen använder cookies. Läs mer »


Tack, jag förstår