16 september 2014
Öppnar för nya marknader och kunder
Med förnyelse i företagsledningen tar Vakuumplast ett steg vidare mot nya marknader och projekt. Certifiering hjälper till att bana väg för tillväxt.
- Det finns god kunskap och erfarenhet i Vakuumplast. Vi är trygga med våra kunder och de är nöjda med oss. Jag vill förvalta det och förnya oss genom nya projekt och kunder eftersom vi har kunskap och kapacitet för mer, säger Marko Niemi.

Marko Niemi är ny i företagsledningen för Vakuumplast. "Jag vill förvalta och förnya oss genom nya projekt och kunder" säger Marko.
Tror på tillväxt och samarbete
Marko Niemi är det nya ansiktet på Vakuumplast sedan Jan-Olof Andersson gått i pension. Han delar på företagsledningen tillsammans med Gunilla Niemi och Håkan Blomgren. Och han tror på tillväxt för Vakuumplast.
- Jag vill vara med och lyfta företaget. Till exempel genom möjligheten till samarbete med fler plastföretag i bygden. Ett samarbete mellan formsprutning och vakuumformning skulle kunna generera både nya idéer och nya kunder, menar Marko Niemi.

Efterbearbetning kan innebära såväl fräsning som gradning och försänkning av hål. Vakuumplast täcker upp hela produktionskedjan.
Prisvärd produktion i tåliga plaster
Vakuumformning lämpar sig bra både för små och stora detaljer och serier. Man har snabba starter, det är förhållandevis enkelt att ta fram verktyg i prototyper till ett bra pris, förklarar Marko Niemi. Likaså blir det lönsamt att producera nya detaljer, och verktygskostnaden är mindre om man jämför med formsprutning.
- Våra kunder finns inom alla branscher, allt ifrån jordbruksmaskiner till storkök. Vakuumformning är bra när du behöver hög kvalitet som tål tuffa tag. Plasterna utvecklas hela tiden så det är ett oerhört bra material att jobba med, säger Marko Niemi.
Det finns värmetåliga och brandskyddade material såväl som sanitetsmaterial.
- Egentligen finns inga gränser idag för vad materialen klarar av, säger Marko.

Allt material som används är kundunikt. Spill mals ner och återvinns för att minska miljöbelastning. Vakuumplast är kvalitets- och miljöcertifierade enligt FR2000 berättar Gunilla Niemi.
Mindre svinn med kundunika material
Materialen som används är kundunika både vad gäller mått och sammansättning. Därigenom minskas också materialförluster, och det som ändå blir över vid produktion mals ner och skickas tillbaka till leverantören för återvinning.
- Vi ser till att det blir så lite spill som möjligt, säger Gunilla Niemi.
Miljöarbetet är nämligen en viktig del i FR2000-certifieringen som Vakuumplast har genomgått.
- Att förbättra arbetsmiljö och processer är ett ständigt pågående arbete, säger Gunilla Niemi.

Montering och packning av Vakuumplasts storsäljare Mull-toa.
Efterbearbetning en självklar service
För Vakuumplast är det viktigt att ta ansvar för hela produktionskedjan och där spelar även efterbearbetning en viktig roll. Det kan till exempel röra sig om fräsning, ultraljudssvetsning, gradning och försänkning av hål. Montering och packning utförs också, exempelvis av Vakuumplasts välkända storsäljare Mull-toa.
Text & foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se.

