2021-06-24
Världspremiär hos Wiking Reklam
Snabbare, större och bättre – den nya flatbäddsskrivaren Arizona 2300 satte Gislaved på kartan i den grafiska världen. Möjligheterna är obegränsade!
Börskursen på vår hemsida visar indexet Cboe SE 30 som representerar de 30 största svenska bolagen.
Detta index följer OMXS30. Kurserna är 15 minuter fördröjda. Siffrorna levereras av Millistream.
18 juni 2019
Kanske är de mest kända lokalt för foliering och montering av bildekaler, men ett besök hos tryckeriet i Gislaved visar på en enorm bredd. Redan i dörren möts vi av butiksskyltar och reklamdetaljer från stora, kända varumärken.
De hjälper kunderna att synas. Wiking Reklam har tryckt och monterat bildekaler på många rullande reklampelare i regionen.
– Vi jobbar mycket mot just butiker där vi trycker, bearbetar, bockar och fräser inredning- och reklamdetaljer, säger Jens Filipsson.
Han äger och driver Wiking Reklam tillsammans med kollegan Sven-Olof Wahlberg sedan 2007.
– Många av butiksinredningens underleverantörer finns ju här i regionen, men vi har också en stor kund i Stockholm som valt att lägga mycket jobb här nere – just av den anledningen, säger Sven-Olof.
I gott sällskap bland kända varumärken. Jens Filipsson (tv) och Sven-Olof Wahlberg (th) äger och driver Wiking Reklam.
Ute i tryckeriet produceras allt ifrån små dekaler till hela shop-in-shop-lösningar. Senaste investeringen är en storformatsprint som kan hantera digitaltryck upp till 2,5 X 3 meter. Investeringen i ett eget skär- och fräsbord har kompletterat utbudet och kortat ledtiderna.
– Eftersom vi har efterbearbetning i huset kan vi leverera oerhört snabbt. Vi har blivit mer och mer av ett serviceföretag, säger Jens.
Lång erfarenhet av screentryck ger Wiking Reklam det där ”lilla extra” som många andra kollegor i branschen saknar.
– Självklart har vi hängt på utvecklingen inom digitaltryck, men för oss är det viktigt att också fortsätta att erbjuda kunderna screentryckets möjligheter, säger Jens.
Wikings storformatsprinter kan hantera format upp till 2,5 X 3 meter.
Vid tryck i få färger och höga upplagor har screentrycket stora fördelar. Likaså ökar möjligheten att trycka på olika material.
– Screentrycket är ett hantverk, konstaterar Sven-Olof.
Wiking Reklam föddes i Gislaved redan 1985 och många av de sju anställda i företaget har gått den långa vägen.
– Vi har stor kunskap och erfarenhet i vår personalstyrka, säger Jens.
Screentrycket är ett hantverk som kompletterar digitaltryckets möjligheter.
Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se
Foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se & Wiking Reklam