5 april 2022
Eboss växer med framtidsbranscher
Nyförvärv, satsningar på nästa generation och kraftigt ökade volymer på laserskärning – automatpressarna Eboss i Nissafors tar höjd för tillväxt.
I takt med att elnätet byggs ut för att klara ökad strömförsörjning så ökar också volymerna hos Eboss – med kunder inom kraftindustrin.
Möter behoven inom kraftindustrin
– Kopparskärningen i vår fiberlaser ökar kraftigt. Tidsvinsten jämfört med vattenskärning är stor, du skär 10 mm upp till 7-8 gånger snabbare, så det blir också mycket billigare på totalen, säger Thomas Eliasson.
Den kraftiga 12 kW fiberlasern skär upp till 30 mm i stål och rostfritt, upp till 20 mm i aluminium och upp till 12 mm i koppar. Tillsammans med utrustning för plåthantering och detaljplock ger den en effektiv anläggning där beläggningen ökat stadigt.
– Vi har gått upp i tvåskift och även kört en del obemannat på nätterna för att hinna med.
En kraftfull fiberlaser ger möjlighet till kostnadseffektiv bearbetning. ”Vi ser att volymerna ökar rejält”, säger Thomas Eliasson, delägare Eboss.
Från prototyp till serieproduktion
Möjligheten att leverera från prototyp till serieproduktion är Eboss styrka, förklarar Thomas. Med automatpressning och presskraft upp till 800 ton är möjligheterna oändliga, något som bland annat innovationen Fiedler Markspjut är bevis på.
– I vår 800-tons press tillverkar vi det här markfundamentet med minimal materialåtgång och maximal styrka, berättar Thomas.
Och Eboss är gärna med i konstruktion och utveckling av innovativa produkter. Med senaste investeringen, en Hyundai KF 6700 II, kompletterad med robotiserat in- och utplock, effektiviserar man verktygsavdelningen ytterligare ett snäpp.
Fiedler Markspjut tillverkas i Eboss 800-tons automatpress.
Tillverkning av batteritråg
Samtidigt öppnas nya möjligheter med förvärvet av AntiCorr i Sävsjö, starka inom bland annat tillverkning av hydraultankar, batteribytessystem och seismiska batteriställningar.
– Vi tog över konkursboet som delägare ihop med Johan Hagmo i juni 2021 och det här ger oss synergier i spännande framtidsbranscher, konstaterar Thomas.
Förvärv skapar nya möjligheter. Hydraultank från AntiCorr.
Framtiden säkrar man dessutom med nästa generation som har börjat arbeta i familjeföretaget.
Kusinerna Patric Eliasson och Robin Eliasson tog studenten i somras och tog steget direkt in i verksamheten.
– Det är bra att få in de yngre med nya idéer som lyfter. Det är en förutsättning för framtiden, säger Thomas.
Patric Eliasson (tv) och Robin Eliasson (th) tog studenten i somras och gick direkt in i familjeföretaget.
FAKTA
EBOSS – Automatpressning och laserskärning till alla typer av applikationer. Eboss levererar hela vägen från prototyp till serieproduktion.
Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se