17 december 2025
Nu börjar projekten skörda frukt
Vi pratar stora projekt i anläggningsbranschen: Kombinationen av rör, plåt och svets och samarbetet i HygapGruppen ger utdelning för Finnvedens Smide.
– Den stökiga omvärlden har inte märkts av nämnvärt hos oss, konstaterar vd Stefan Knutsson.
Tvärtom, när nya modellprogram rullas ut för tunga fordon inom anläggning vet man att det finns stabilitet över lång tid framåt.
– Och det är det här vi har velat utöka verksamheten med på sikt. Tillsammans i HygapGruppen har vi fått i gång flera spännande lösningar och nu ser vi att projekten börjar skörda frukt. Just nu är vi inne i en expansiv fas där vi räknar med att omsättningen går upp under nuvarande verksamhetsår, säger Stefan.
Nyanställt och investerat i ny teknik
Finnvedens Smide i Värnamo har nyanställt produktionspersonal och bland de nya projekten finns en process med tillverkning av luckor i plåt och nät i flera steg, från laserskärning och fixturskärning via bockning, pressning och sammanfogning.
Projektet har även inneburit en investering i en excenterpress för att slå ut spänningar i den formpressade detaljen.
– Det är en ny process för oss här i huset som på sikt också öppnar fler möjligheter att fylla ut med verktygsbunden produktion, säger Stefan.

”Luckorna är ett väldigt roligt projekt där vi som legoleverantör får lämna ifrån oss en helt färdig detalj” säger Stefan Knutsson (tv), här tillsammans med Bengt Johansson.
Praktikanter – ett svar på kompetensutmaningen
Bland nytillskotten på verkstadsgolvet finns också Noa Lundqvist, gymnasiepraktikant som gör sitt sista år på FiGys fordonsprogram i Värnamo. Bland klasskamraterna är Noa den enda som sökt praktik inom industrin – något han inte ångrar.
– Jag ville lära mig mer om svetsning, förklarar Noa.
Kunskaperna han fått med sig efter bara några månader är många:
– Jag har lärt mig mycket om förarbete och rätt flyt när man matar in tråden. Det gör jättestor skillnad, säger Noa.
Att ta emot praktikanter är ett sätt för Finnvedens Smide att hantera kompetensfrågan, den stora knäckfrågan för svensk industri.
– Vi vill skapa intresse för tillverkning. Vill du så finns det hur mycket som helst att lära sig på verkstadsgolvet – och då finns det också alla möjligheter att få jobb, säger Stefan.

Brinner för svetsning. En dag i veckan lämnar Noa Lundqvist skolbänken på FiGy för att lära sig mer om tillverkning.
Fakta:
FINNVEDENS SMIDE AB – En legoleverantör av kvalitetsbearbetade metalldetaljer
Text & foto: Gabriella Mellergårdh, GnosjoRegion.se

