23 april 2026
Puls Bemanning flyttar till större lokaler
Efter flera år av stark tillväxt tar Puls Bemanning sin verksamhet till större lokaler. Bolaget har dessutom planer på expansion till fler affärsområden.
Puls Bemanning befinner sig i en stark tillväxtfas och tar nu nästa steg i sin utveckling. Som GGVV-regionens största aktör inom bemanning väljer bolaget att flytta till större lokaler i Folkets hus i Värnamo för att skapa bättre förutsättningar för fortsatt expansion. Flytten kommer som ett resultat av ökad efterfrågan och flera nya medarbetare.
– Det är ett naturligt steg för att vi ska kunna fortsätta växa. De nya lokalerna gör det möjligt för oss att samla stora delar av det administrativa arbetet under samma tak. Vi stärker både effektiviteten och vårt interna samarbete, säger Johan Gunnarsson, vd.

Delägarna Jonas Stigemyr och Johan Gunnarsson är redo att ta GGVV-regionens största bemanningsföretag vidare mot nya mål och satsningar.
Del av en växande koncern
Puls Bemanning ägs av moderbolaget House of Purple, som även är delägare i Purple Rekrytering & Interim AB. Under 2026 planerar koncernen att utveckla fler affärsområden och stärka organisationen ytterligare. Puls Bemanning har dessutom som mål att fortsätta växa geografiskt genom att etablera nya kontor utanför dagens områden i GGVV-regionen och Ljungby.
– Vi har under flera år arbetat målmedvetet med att bygga en stark organisation i GGVV-regionen och Ljungby, vilket skapar rätt förutsättningar för vår fortsatta geografiska expansion. Var våra nästa kontor etableras är inte helt beslutat än, men vi kommer att satsa i områden där vi ser en långsiktig potential och där vi kan skapa värde för både kunder och kandidater, säger Johan Gunnarsson.

Puls Bemanning flyttar till större lokaler i Värnamo för att ge plats åt fler medarbetare och fortsatt tillväxt.
Lokal närvaro fortsatt i fokus
Samtidigt är den lokala närvaron fortsatt viktig för företaget. Kontoren i Anderstorp och Ljungby kommer att finnas kvar precis som tidigare, för att säkerställa närhet till både kunder och konsulter.
– Tack vare lokala team som finns på plats i vardagen kan vi jobba nära våra kunder och konsulter. Det handlar om att vara tillgängliga, träffas regelbundet och ha en löpande dialog , inte bara höras när något händer. För oss är den lokala närvaron viktig eftersom den bygger förtroende och gör att vi verkligen förstår behoven på djupet. Det leder i sin tur till bättre matchningar och starkare, långsiktiga samarbeten.

De nya rymliga lokalerna ger Puls Bemanning bättre förutsättningar för fortsatt expansion.
Fakta:
PULS BEMANNING AB – PULS Bemanning är ett företag med kraft. Vi har över 200 nöjda kunder och ett växande team av medarbetare över hela vår region. Välkommen till PULS!
Text: Elsa Sjögren
Foto: Patrik Ljungman

